Pomysł na dzisiejszy wpis przyszedł mi do głowy podczas prowadzenia jednych z ostatnich zajęć. Tańcząc przed moimi uśmiechniętymi „Zumbiarami” odczułam wdzięczność za to, gdzie jestem i co robię. Właśnie od tego, najważniejszego, efektu Zumba zacznę – odczuwanie wdzięczności. Wdzięczności za możliwość ruchu, tańca, przeżywania tej radości z innymi. Tak, Zumba daje też niewiarygodną radość i piszę tu o tych rzeczach nie tylko z perspektywy instruktora, ale także osoby, która chodziła wcześniej przez trzy lata na zajęcia Zumba Fitness. Taniec dawał mi wtedy tyle radości, że aż się czasem wzruszałam… Tak, prawie płakałam ze szczęścia na zajęciach! 🙂 Można powiedzieć, że tak po prostu działają endorfiny, naprawdę duża ich dawka… Ja jednak lubię o tym myśleć jako o czymś duchowym, romantycznym – znalazłam wtedy moje miejsce.

doba_pl_31691-e2504b7a0a058810b086ba43291377e6_550x366

Zumba wpływa też na większą pewność siebie – ja, wbrew pozorom, dużo tej pewności nie mam, ale zauważyłam, że dzięki Zumbie bardziej otworzyłam się na ludzi i jednocześnie już nie zastanawiam się tak bardzo, co o mnie pomyślą. Poza tym, regularne uczęszczanie na zajęcia poprawia naszą sprawność w tańcu, łatwo jest zauważyć postępy, a wraz z postępami, przychodzi większa wiara we własne możliwości.

Oczywiście, oprócz zalet związanych z duchowością, samorozwojem i kontaktami z ludźmi, zajęcia Zumba poprawiają sprawność fizyczną, kondycję. Muszę przyznać, że zawsze miałam dość wysoki puls i odkąd ćwiczę Zumbę regularnie jest on (ten spoczynkowy oczywiście) o wiele niższy, bardziej ustabilizowany. Poza tym, jak już wspomniałam w poprzednim wpisie, Zumba niesamowicie odchudza – ja muszę bardzo się z tym pilnować i uzupełniać kalorie, a panie na zajęciach w Świdnicy bardzo szybko zaczynają chwalić się zgubionymi kilogramami. Co właściwie jeszcze ważniejsze, ta forma ruchu ładnie rzeźbi ciało – moje może być tego najlepszym przykładem. Zawsze byłam szczupła, a teraz powoli staję się umięśniona:) Cieszy mnie też coraz bardziej płaski brzuch:)

Kiedyś znalazłam bardzo ładną sentencję: „W tańcu możesz sobie pozwolić na luksus bycia sobą” i myślę, że można ją idealnie odnieść do ZUMBA!

 

Monika Matykiewicz Autor wpisu: Monika Dąbrowska
Licencjonowany instruktor Zumba Fitness
Ponadto: tłumacz, wielbicielka zwierząt i zdrowego trybu życia
Kontakt: info@zumba.swidnica.pl
Telefon: +48 509 904 198